Kooperatifin Hikayesi

GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN ÖNCE HAYAL KURMAYA BAŞLADIK

İz Hareketi Gönüllüleri toprağın bereketinden dayanışmanın verimliliğine bir zincir oluşturdu. Köydeki küçük çiftçileri, özellikle de kadın üreticileri, metropollerde iyi tarım ürünlerini özleyenlerle buluşturmayı hayal ettiler. Çünkü tükettiğimiz gıdaların büyük çoğunluğunun sağlığımızdan ve toprağımızdan her gün bir parça kopardığının bilincindeydik.
İstedik ki, temiz gıda aracısız kentlere ulaşsın, böylece küçük çiftçi, ürününü satabilsin, toprağını elden çıkarmasın, göçe zorlanmasın, ( gene kadın, çünkü en çok toprağına kadın sahip çıkıyor) istedik ki aramızdaki ziraat mühendisleri ile ürünün yetiştiği toprağı, tohumu inceleyebilelim, ve ürünü, kentteki tüketiciyle buluşturmadan önce akredite laboratuarlar aracılığıyla kontrolünü yapabilelim. Ürününü satma garantisi olan kadın, daha sonra kendisi de Temiz Hasat’ın desteğiyle, üretim kooperatifi kurarak sigortasını ödesin, fatura kessin, kısacası kayıtlı ekonomiye geçerek kendi gelirinin, toprağının efendisi olsun, göç etmeye mecbur kalmasın, tarım arazileri kendisini ve bizleri beslesin, betona, talana mağlup olmasın.
Birçok katman var bu hayalde.. Böylece, insan sağlığına zararlı kimyasalları toprağına kabul etmeyen ve geleneksel tarımı tercih eden çiftçilerimiz sayesinde toprak kirlenmeyecek ve gelecek nesillere aktarılacak. Temiz Hasat’la hayata geçirdiğimiz bu yepyeni tüketim/üretim yapısıyla, sürdürülebilir ve kopyalanabilir bir model çıksın ortaya

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.