temizhasatlogo.png (32 KB)

20 Aralık 2019 itibariyle online satışlarımız başladı!

firework.gif (899 KB)

Üreticilerimiz

Kadriye Kaplan - Gördes -Akpınar Köyü / Manisa

Becerikli, tuttuğunu koparan kadınların köyü Akpınar. İçlerinden en yüreklileri de Kadriye Kaplan! Kendi yetiştirdiği kornişonlar ile turşu yaparak Temiz Hasat üretici ekibine katıldı. Daha sonra diğer ürünleri ile de katkı sağlayarak ürün çeşitliliğini arttırdı. Tarlada, mutfakta imece ile çalışarak Temiz Hasat'a birbirinden lezzetli ve sağlıklı gıda üretimi yapılabileceğini kanıtladı. Gencecik yaşına rağmen Temiz Hasat ürünleri ile evine güzel bir buzdolabı alma hayalini gerçekleştirdi. Bu arada üç çocuğuna iyi bir gelecek hazırlamak ve de eşinden para istemeden kendi kazancıyla evine sürekli katkıda bulunmak hedefine gittikçe yaklaşıyor.

Cennet Çil - Baklan / Denizli

Denizli'nin Baklan ilçesinde yaşayan Çil'ler 5 kişilik çalışkan bir aile. Anne Cennet, kendi atalık tohumlarından yetiştirdiği ürünlerin konservesini yaparak, doğal, sağlıklı ve lezzetli gıda çeşitlerinin yıl boyu sofralarımızda olmasına olanak sağlarken, kazancı ile kızının eğitim giderlerini karşılıyor. Cennet'in büyük oğlu pazarcılık yaparak ürünlerin yerelde tüketici ile buluşmasını; Temiz Hasat ise bu özellikli ürünlerin ve Cennet'in eşsiz emeğinin büyük şehirlerde bilinçli doğal gıda tüketicilerine ulaşmasını sağlıyor.

Yusuf Kaya - Kabadüz / Ordu

Yusuf, kuşaktan kuşağa gelen tarım bilgilerini 95 yaşındaki babaannesinden teslim alıp, torunlarına aktarmak için babasının ve amcalarının terk ettiği fındık bahçelerine bakmaya dört yıl önce başlamış. Sadece doğru budama ve yabani ot temizliği ile ilaçsız ve gübresiz fındık üretiyor. Kabadüz ve çevre köylerde kadın ve gençlerin sürdürülebilir tarım yapabilmesi için destek veriyor.

İkbal Ergün - Serinyol / Hatay

İkbal elinin lezzeti ve çalışkanlığı ile Serinyol'da nam salmış. Dağ bayır Hatay'ı gezerek hem yöreye özgü şifalı otları topluyor, hem de uzak köylerde atalık tohumla, ilaç görmemiş tarımla yetişen ürünlerden en saf, en temiz hali ile peynirden zeytine, salçadan turşuya, pekmezden nar ekşisine bir çok ürün yapıyor. İkbal’in başlıca amacı, lisede okuyan kızının iyi bir üniversitede girebilmesi…..Komşularıyla imece usulü çalışarak elde ettikleri gelirle kadının güçlenmesine, ekonomik bağımsızlık kazanması için uğraşıyor.

Rengin Orcan - Karaağaç /Gömeç / Balıkesir

Emeklilik sonrasında yeni bir yaşam arayışında olan Rengin bir yandan elma sirkesi ile doğal fermante gıdaya gönül vermiş, öte yandan ”Zeytin Efsanesi” isimli seminerleri ile Zeytin’e dair doğru bildiğimiz yanlışları yanlış bildiğimiz doğruları anlatıyor. Rengin:”Köyün kadınları ile birlikte çalışıyoruz ama yine de, köy her geçen gün göç vermeye devam ediyor, onlarla, kaybolmaya yüz tutmuş lezzetleri yerel ürünlerle yeniden ortaya çıkarabilmek, kadınların  eğitimle de güçlendiği bir kooperatifi hayata geçirmek en büyük hayalim” diyor.

Eski Ailesi - Boğaziçi / Denizli

Denizli'nin Boğaziçi köyünden Eski ailesinin çocukları farklı şehirlerde kendilerine yeni hayatlar kurmuşlar ama ailenin "kışlık" hazırlama geleneğini devam ettirmek için, ata topraklarına gidip, köyde kalan büyükleriyle, bereketli üretim sürecine katılmışlar, bu eşsiz ve katkısız lezzetleri sofralarına taşımaya devam etmişler. Birlikte üretmenin birlikte kalkınmak olduğunu hiç unutmayan Eski ailesi, uyguladıkları bu modelle köyün ekonomisine de katkıda bulunmayı sürdürüyor. Bu dönem tarhana yapımına, Temiz Hasat gönüllüleri de destek vererek Eski Ailesinin evine konuk oldular.

Tolga Soydaş - Gördes / Manisa

Tolga’nınki İstanbul'dan Gördes'e, tersine  bir göç hikâyesi. Tolga, 2011 yılında tarım yapmaya karar vermiş ve Gördes’te aldığı araziye cevizlerini dikerken, mevcut eski zeytin ağaçlarını da korumuş ve farklı meyve ağaçları dikerek bahçesini zenginleştirmiş. Kimyasal katkı ve koruyucu kullanmadan geleneksel usulde zeytin ve zeytinyağı; tatlı yağlı ceviz mevsimine göre bakliyat, tahıl ve bostan sebzeleri tarımı yapıyor. Soydaş ailesi Gördes ve çevre köylerde birçok küçük kadın tarım işçisinin ürettiklerinin bilinçli doğal gıda tüketicisine ulaşmasına destek oluyor. Böylece, Temiz Hasat'ın ilk Kadın Üretim ve İşletme Kooperatifinin Gördes'te kurulması için çalışmalara başladı.

Deniz Demir - Akhisar / Manisa

Deniz’in en güzel çocukluk anılarında, dedelerinin 1950’li yıllarda diktiği zeytin ağaçları arasında gezmek var. Bu gezintiler toprakla tanışıp, doğaya sevdalanmasına neden olmuş. Akhisar’da o, ata toprağına sahip çıkmak ve bilinçli tarım yapmak için “Zeytinin mucizesini, tadını kaybetmemek ve Ege rüzgârını evde hissetmek için ille de natürel sızma zeytinyağı” diyor. Deniz'in zeytinyağlarının nefaseti, kokusu vetadıyla hemen fark ediliyor. Yörenin kadın tarım işçisine destek vermeye devam ediyor.

Zeytinpark - Kepez / Antalya

Zeytinpark 2,6 milyon m2 lik Antalya'nın merkezindeki bir doğa alanının yapılaşmaya teslim olmama mücadelesidir. Antalya Ticaret Borsası önderliğinde gönüllülerin kent içi doğal alanın korunması ve kent parkı haline getirilmesi için ürettiği ve savunduğu bu proje bir yandan Antalya'nın nadir zeytin yetiştiriciliğine ev sahibi olmayı sürdürürken diğer yandan da kadın tarım işçisine 25 bin zeytin ağacı, zeytinyağı ve sabun üretimi ile destek veriyor.

Boyacıoğulları - Tire / İzmir

Mübeccel Peynircioğlu, 1950'lerin başında Boyacıoğlu ailesine gelin geldiğinde ata soyunda 200 yıla yakın geçmişi olan peynirciliği de çeyiz olarak getirmiş. Üç oğlu ve eşi ile birlikte Tire'de ömrü boyunca titizlikle üretimi sürdürmüş. Temiz Hasat'ın lezzetli peynirlerinin pek çoğunun imalatçısı Eray, Mübeccel Hanımın torunu ve üretim konuları üzerine ihtisas yapmış

kardeşleri ile birlikte aile geleneğini sürdürüyor. Kadın emeğini yüceltme ve adil ticaret hassasiyetini koruyarak üretimlerine devam eden Boyacıoğlu hem kadın istihdamına hem de kadınlar arasında peynircilik bilgisinin yaygınlaşması için küçük ölçekli kadın girişimciye destek veriyor.

Peynirci Oktay - Akhisar / Manisa

Oktay, 1988 yılında, Manisa'nın Akhisar ilçesinde üretime başlamış. Kısa zamanda peynircilikte başarılı olan aile, çocuklarının da katılımıyla Akhisar’da ilk peynir dükkânlarını açmışlar. Katkı ve koruyucu kullanmadan, geleneksel şirden mayasıyla özgün peynir üretimine sahip çıkan Evlioğlu’ larının ürünleri bölgede baş tacı. Üretim, uygun pastörizasyon koşullarıyla yapıldığı için faydalı bakteriler ölmüyor.

İlk yılda dokunduğumuz üreticilerden birkaçını tanıtmaya çalıştık. Çalışmalar ilerledikçe yeni üreticilerimiz ve kurulacak kadın kooperatiflerini size tanıtmaya devam edeceğiz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.