Üreticilerimiz

Kadriye Kaplan - Gördes -Akpınar Köyü / Manisa

Becerikli, tuttuğunu koparan kadınların köyü Akpınar. İçlerinden en yüreklileri de Kadriye Kaplan! Kendi yetiştirdiği kornişonlar ile turşu yaparak Temiz Hasat üretici ekibine katıldı. Daha sonra diğer ürünleri ile de katkı sağlayarak ürün çeşitliliğini arttırdı. Tarlada, mutfakta imece ile çalışarak Temiz Hasat'a birbirinden lezzetli ve sağlıklı gıda üretimi yapılabileceğini kanıtladı. Gencecik yaşına rağmen Temiz Hasat ürünleri ile evine güzel bir buzdolabı alma hayalini gerçekleştirdi. Bu arada üç çocuğuna iyi bir gelecek hazırlamak ve de eşinden para istemeden kendi kazancıyla evine sürekli katkıda bulunmak hedefine gittikçe yaklaşıyor.

Cennet Çil - Baklan / Denizli

Denizli'nin Baklan ilçesinde yaşayan Çil'ler 5 kişilik çalışkan bir aile. Anne Cennet, kendi atalık tohumlarından yetiştirdiği ürünlerin konservesini yaparak, doğal, sağlıklı ve lezzetli gıda çeşitlerinin yıl boyu sofralarımızda olmasına olanak sağlarken, kazancı ile kızının eğitim giderlerini karşılıyor. Cennet'in büyük oğlu pazarcılık yaparak ürünlerin yerelde tüketici ile buluşmasını; Temiz Hasat ise bu özellikli ürünlerin ve Cennet'in eşsiz emeğinin büyük şehirlerde bilinçli doğal gıda tüketicilerine ulaşmasını sağlıyor.

Yusuf Kaya - Kabadüz / Ordu

Yusuf, kuşaktan kuşağa gelen tarım bilgilerini 95 yaşındaki babaannesinden teslim alıp, torunlarına aktarmak için babasının ve amcalarının terk ettiği fındık bahçelerine bakmaya dört yıl önce başlamış. Sadece doğru budama ve yabani ot temizliği ile ilaçsız ve gübresiz fındık üretiyor. Kabadüz ve çevre köylerde kadın ve gençlerin sürdürülebilir tarım yapabilmesi için destek veriyor.

İkbal Ergün - Serinyol / Hatay

İkbal elinin lezzeti ve çalışkanlığı ile Serinyol'da nam salmış. Dağ bayır Hatay'ı gezerek hem yöreye özgü şifalı otları topluyor, hem de uzak köylerde atalık tohumla, ilaç görmemiş tarımla yetişen ürünlerden en saf, en temiz hali ile peynirden zeytine, salçadan turşuya, pekmezden nar ekşisine bir çok ürün yapıyor. İkbal’in başlıca amacı, lisede okuyan kızının iyi bir üniversitede girebilmesi…..Komşularıyla imece usulü çalışarak elde ettikleri gelirle kadının güçlenmesine, ekonomik bağımsızlık kazanması için uğraşıyor.

Rengin Orcan - Karaağaç /Gömeç / Balıkesir

Emeklilik sonrasında yeni bir yaşam arayışında olan Rengin bir yandan elma sirkesi ile doğal fermante gıdaya gönül vermiş, öte yandan ”Zeytin Efsanesi” isimli seminerleri ile Zeytin’e dair doğru bildiğimiz yanlışları yanlış bildiğimiz doğruları anlatıyor. Rengin:”Köyün kadınları ile birlikte çalışıyoruz ama yine de, köy her geçen gün göç vermeye devam ediyor, onlarla, kaybolmaya yüz tutmuş lezzetleri yerel ürünlerle yeniden ortaya çıkarabilmek, kadınların  eğitimle de güçlendiği bir kooperatifi hayata geçirmek en büyük hayalim” diyor.

İlk yılda dokunduğumuz üreticilerden birkaçını tanıtmaya çalıştık. Çalışmalar ilerledikçe yeni üreticilerimiz ve kurulacak kadın kooperatiflerini size tanıtmaya devam edeceğiz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.